Mařinka vonná

   V zastíněných bukových lesích roste poměrně hojně mařinka vonná (Galium odoratum) z čeledi mořenovitých (Rubiaceae). Dřívější botanické označení Asperula odorata příznačně vystihovalo vlastnosti listů, neboť latinsky „asperulus“ znamená drsný.
     Tato vytrvalá bylina dosahuje výše deseti až čtyřiceti centimetrů. K charakteristickým znakům patří čtyřhranný stonek a přeslenovité uspořádání listů.
     V léčitelství se používala od nepaměti, avšak největšímu zájmu se těšila ve středověku, kdy patřila k vyhledávaným rostlinám. Oblibu získala díky benediktinským mnichům, kteří ji v době květu sbírali a připravovali z ní tzv. májový nápoj (Vinum asperulae). Ten měl údajně pročišťovat krev, celkově posílit a povzbudit organismus. Věřilo se, že „otevírá ucpaná játra a osvěžuje srdce“. Kromě mařinky obsahoval tento elixír další byliny jako například průtržník, žindavu, rozrazil, kuklík aj. Připravoval se po několik dní máčením čerstvých rostlin v bílém víně.
     K hlavním obsahovým látkám patří kumariny, které však vznikají až v průběhu sušení. Ty nejen příjemně voní, ale podílejí se na celkovém účinku. Jako doprovodné sloučeniny byly prokázány různé třísloviny, silice,
hořčiny a organické kyseliny.
     Nať mařinky se využívá hlavně zevně ve formě obkladů a koupelí, k léčení vředů, hnisavých ran, ekzémů apod. Jen zřídka se podává vnitřně jako prostředek odstraňující kašel, křeče, vodnatelnost, nadýmání, močové kameny, nervové podráždění.
     Je třeba upozornit, že kumariny ve vyšších dávkách poškozují játra, způsobují úporné bolesti hlavy, únavu, závratě, dávení a někdy až zástavu dechu.
     V lidové medicíně se ještě někdy můžeme setkat s různými předpisy, které doporučují užívat mařinku při střevních kolikách, kataru průdušek a žloutence. Samotná působí též močopudně. Přidává se i do ostatních čajů, aby zlepšila jejich chuťové vlastnosti.
     Mařinka vonná, resp. její nať (Herba asperulae) se sbírá většinou od května do června, tj. na začátku rozkvětu. Rostlinné části se suší v tenkých vrstvách. Při sušení se uvolňuje aromatická vůně, která může vyvolat bolesti hlavy. Proto jsou podmínkou při sušení dobře větratelné místnosti.