Poučný příběh

    Kdysi v Indii do jedné vesnice přijel muž a oznámil vesničanům, že vykupuje opice a za každou dá tři dolary. Vesničané věděli, že v okolí je mnoho opic, a tak přestali hospodařit na své půdě a všichni šli chytat opice.
     Muž opravdu koupil stovky opic za dohodnutou cenu. Ale počet opic v přírodě se drasticky snížil. Tím vesničané polevili v úsilí a vrátili se k farmaření. Na to muž zareagoval oznámením, že bude vykupovat opice po sedmi dolarech.
     Toto znovu vyburcovalo vesničany a ti opět začali chytat opice. Ale počty opic se zase snížily a lidé se vrátili na své farmy. Muž zvýšil nabídku na deset dolarů, bylo však již velmi těžké chytit nějakou opici.
     Muž tedy oznámil, že bude kupovat opice za padesát dolarů za kus, a protože musí na čas odjet do města, bude ho zastupovat jeho asistent, který bude jeho jménem opice vykupovat.
     Jakmile muž odjel, asistent svolal vesničany a řekl: „Podívejte se, v těchto klecích je pět tisíc opic, které muž od vás koupil. Každá má teď cenu padesát dolarů. Já vám je prodám za třicet dolarů a až se šéf vrátí z města, vy mu je můžete prodat po padesáti dolarech.“
     Vesničané dali dohromady všechny úspory a opice koupili. Od té doby už nikdy neviděli šéfa ani jeho asistenta. Pouze opic bylo všude okolo jako na začátku.
 
Poznámka:
Tento článek jsem nevymyslel, obdržel jsem ho e-mailem