Panzerie vlnatá

     V oblasti jižní části Sibiře, jihovýchodního výběžku pohoří Altaje, Zabajkalí a severního Mongolska roste panzerie vlnatá (Panzeria lanata, syn. Leonurus lanata, Ballota lanata), která botanicky náleží do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).
     Obyvatelé výše zmíněných krajů ji znají pod rozmanitými ruskými názvy jako panzerija, izmoděn, grenjačka, bělokudrenik aj.
     Bylina upoutala pozornost vědců teprve až ve třicátých letech minulého století. Při experimentech na pokusných zvířatech se totiž zjistilo, že odvar z natě způsobuje rozšíření cév, a to ještě po naředění 1:100 000. V důsledku toho dochází k výraznému snížení krevního tlaku.
     Lihový výtažek z nadzemních částí rostliny zase vykazuje poměrně silné analgetické účinky.
     Odvar z panzerie působí značně sedativně (zklidňující vlastnosti). Klinické studie potvrdily, že tento efekt je zhruba čtyřikrát silnější než v případě porovnávaného kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
     Pokusy prováděné na pacientech dále prokázaly zlepšení celkového stavu nemocných, vymizení celé řady nežádoucích subjektivních pocitů a vjemů. Současně s tím byla pozitivně ovlivněna látková výměna, což se projevilo v rychlejším vylučování toxických produktů z organismu.
     Nať panzerie vlnaté (Herba leonuri lanatae, Herba ballotae lanatae) pronikla i do oficinálního lékařství tehdejšího Sovětského svazu. Zde se hlavně uplatnila jako močopudný prostředek a lék tišící bolesti při revmatismu a dně.
     Panzerie vlnatá je užívána v různých lékových formách; zejména jako tekutý extrakt (až 55 kapek třikrát denně), tinktura (v dávce 40 kapek třikrát denně), odvar (1 čajová lžička na šálek vody). Všechny uvedené přípravky se podávají před jídlem.
     Při chemickém rozboru byla nalezena pryskyřičnatá hořčina dosud neznámého složení, která vykazovala nejvyšší biologickou aktivitu. Jako průvodní sloučeniny se v nati vyskytují různé třísloviny, organické kyseliny, sacharidy, silice a taktéž nepatrné stopy alkaloidů, obzvláště pak leonuridin a leonurin.